środa, 29 stycznia 2014

Urodzinowy tort Amelki

Jakiś czas temu miałam ogromną przyjemność poprowadzenia urodzin 7-letniej Amelki:) Były balony, konkursy, malowani twarzy, tańce i nawet pokaz mody:) Dodatkowo Amelka wybrała sobie tort z czarownicą, który prezentuję poniżej:) Projekt niestety nie mój, ale wykonanie w całości moje:) Tort truskawkowy z dekoracjami z lukru plastycznego - pycha! W tle widać przebranych uczestników zabawy:)


Szukasz innego pomysłu na tort? Zerknij na Świnki w błotku i boisko sportowe:)

Językowe warsztaty z rodzicami

W szkole językowej, w której pracuję, 2 razy w roku organizowane są warsztaty z rodzicami. Na czym takie coś polega? Rodzice są zapraszani na lekcję i razem z dziećmi biorą w niej udział:) Jest to okazja do lepszego poznania metod nauki, pokazania czego dzieci się nauczyły oraz do fajnej zabawy:)

Staram się aby podczas warsztatów panowała luźna atmosfera i z tego powodu przygotowuję zabawy językowe zamiast np.zadań pisemnych. Dzisiaj pokażę propozycje trzech zabaw, które wykorzystałam podczas ostatnich warsztatów.

1. Surprising Surprise

O tej zabawie wspominałam przy okazji zabaw urodzinowych. Bardzo łatwo można ją jednak przekształcić w zabawę językową. O co chodzi? 
Przygotowanie: Pakujemy np.czekoladę w papier do pakowania prezentów i zawiązujemy wstążeczką. Następnie na prezencie kładziemy karteczkę z zadaniem do wykonania np. "Jump 3 times" i ponownie zawijamy prezent w papier i zawiązujemy wstążeczką. I tak kilka razy, za każdym razem wkładając inne zadanie.Ja zwykle robię ok 5-6 warstw, ale wystarczą nawet 3-4.

Inne propozycje zadań:
"Clap your hands"
"Stand up and sit down"
"Say the names of three colours/animals/toys"
"What's your favourite colour?"
"Stand up and turn around" itp.
W starszych klasach możemy przygotować trudniejsze zadania.

Przeprowadzenie zabawy: Dzieci i rodzice siedzą w kole. Gdy leci muzyka, podają prezent do kolejnej osoby, gdy muzyka się zatrzyma, osoba, która akurat trzyma prezent, otwiera go, czyta i wykonuje ukryte w nim zadanie. Osoba, która w końcu dojdzie do czekolady, otwiera ją i częstuje wszystkich:) Zabawa świetnie sprawdza się w okresie przedświątecznym:)

2. Nods and crosses czyli znana wszystkim zabawa w kółko i krzyżyk trochę inaczej

Świetna zabawa do przećwiczenia praktycznie każdego materiału. W tym roku, podczas warsztatów w drugiej klasie szkoły podstawowej, ćwiczyłam prepositions i słownictwo związane z zabawkami i meblami.

Na tablicy rysujemy tabelkę jak do gry w kółko i krzyżyk. W każdym polu przyklejamy lub rysujemy obrazek, np. deskorolka w plecaku, książka na stole itp. Uczestników warsztatów dzielimy na 2 grupy - nods (kółka) i crosses (krzyżyki). Aby postawić swój znaczek na tablicy, trzeba poprawnie powiedzieć co jest na obrazku np. "The book is on the table", "The boat is on the shelf". Jeśli usłyszymy poprawną odpowiedź, zdejmujemy obrazek i rysujemy w jego miejscu kółko lub krzyżyk. Wygrywa grupa, która jako pierwsza będzie miała 3 swoje znaczki w jednej linii:)

3. Looking for flashcards
Prosta i szybciutka zabawa, wprowadzająca trochę ruchu. Zamiast zwykłego pokazywania flashcardów, w młodszych klasach możemy je wcześniej schować w sali i podczas warsztatów poprosić dzieci i rodziców o ich odnalezienie. Po odnalezieniu kart możemy przećwiczyć konstrukcję "I've got..." zadając pytania poszczególnym osobom o karty, które znalazły ("What have you got?"). W ten sposób rozruszamy uczestników warsztatów, zapoznamy rodziców z poznanymi przez dzieci słówkami i przećwiczymy konstrukcję "I've got".

Jeśli szukacie innych zabaw językowych, to polecam też naukę liczenia przy pomocy baniek mydlanych oraz różne wersje popularnej gry w wisielca:)