sobota, 9 sierpnia 2014

Zabawy językowe w domu cz.2

Kasia Markowska zabawy językoweW czasie roku szkolnego dzieci najczęściej mają sporo kontaktu z językiem obcym w szkole, przedszkolu lub na zajęciach dodatkowych. Podczas wakacji odpoczywają, przez co często tracą kontakt z językiem i bywa, że zapominają część poznanych słówek czy zwrotów. Jak zapewnić dzieciom kontakt z językiem obcym, a przy okazji fajnie spędzić z nimi czas? Dzisiaj przedstawiam kolejne 4 sposoby na zabawy językowe z maluchami, które przeprowadzić może nawet rodzic nie znający dobrze języka.
Przeprowadzając zabawy pamiętaj o jednym – nauka języka dla malucha ma być przyjemnością, a nie przymusem. Jeśli dziecko zobaczy, że Ty się dobrze bawisz, to samo też będzie się dobrze bawić. I pamiętaj żeby się dużo uśmiechać

1. Gra w TWISTERA

Chyba każdy zna grę w twistera- wielka plansza z kolorowymi kółkami i plansza ze strzałką do losowania. Oryginalna gra jest dosyć droga, możemy jednak zrobić ją sami:) Kolorowe pola namalować można na prześcieradle, brystolu czy szarym papierze. Można również naszyć materiałowe kółka na kawałek materiału w kształcie prostokąta. Zamiast planszy do losowania, możemy przygotować karty z czterema kolorami, prawą stopą i dłonią oraz lewą. I gra gotowa:) 

Kasia Markowska, zabawy językowe, twister

Jak możemy przy okazji gry poćwiczyć język angielski? Kolory mówimy w języku angielskim. Używamy zwrotów "Put your left/right hand/foot on...". W ten sposób powtarzamy kolory, strony oraz części ciała.

2. Piosenki
Śpiewajmy z dziećmi piosenki! Szukamy piosenek wesołych, prostych, najlepiej takich z powtarzającym się tekstem, tzw. „dryli” i które angażują dziecko ruchowo. Możemy śpiewać je razem z maluchami lub puszczać piosenki np. z komputera. Ważne jest, aby piosenki te powtarzać, np. codziennie czy kilka razy w tygodniu. Po czasie, sami będziemy zdziwieni jak wiele nasz maluch zapamiętał. Poniżej kilka linków do moich ulubionych piosenek z Super Simple Songs:
Znana piosenka „Head and shoulders, knees and toes” 
http://www.youtube.com/watch?v=ZanHgPprl-0
5 little monkeys – piosenka o małpkach skaczących po łóżku 
http://www.youtube.com/watch?v=ZhODBFQ2-bQ
Kasia Markowska gry zabawy językowe dziewczynka z pionkiemJeśli dzieci znają już jakieś słówka po angielsku, możemy pobawić się z nimi w kalambury. Do zabawy zaangażujmy całą rodzinę. Przygotowujemy wcześniej karty z obrazkami - hasłami, które po kolei każdy losuje. Zabawa polega na pokazaniu lub narysowaniu hasła nie używając słów. Reszta rodzinki musi odgadnąć pokazywane słówko, oczywiście w języku angielskim.

4. Językowa ciuchcia – zabawa plastyczna
Językowa ciuchcia korkianimatorkiCiuchcia jest fajnym sposobem na zapamiętanie większej ilości słówek. Do przygotowania ciuchci potrzebujemy tylko kolorowego papieru, nożyczek, kleju i sznurka. Z papieru wycinamy prostokąty, które zginamy na pół i przyklejamy do sznurka. Następnie doklejamy do wagoników wycięte kółka i okienka. Nie możemy zapomnieć o lokomotywie. W każdym wagoniku rysujemy bądź wklejamy inny obrazek – ja proponuję ciuchcię ze zwierzakami jako pasażerami. Każdego zwierzaka możemy podpisać. Gotową językową ciuchcię możemy powiesić na ścianie i co jakiś czas ćwiczyć z maluchem nazewnictwo poszczególnych pasażerów. Oprócz materiału do nauki, ciuchcia jest też świetnym pomysłem na ozdobę dziecięcego pokoju

Pamiętaj, że nie musisz dobrze dobrze języka aby bawić się z dzieckiem w zabawy językowe. Wystarczą chęci i odrobina czasu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz